A település földrajzi fekvése
Csincse a hajdani Borsod vármegye délkeleti részén terül el, az Alföld tartozéka. Miskolctól 35 km-re, Mezőkövesdtől 25 km-re fekszik. Közlekedési út köti össze a 4 km-re levő Vattával és a 10 km-re található Mezőkeresztessel. Földúton Emődre és Mezőcsátra lehet eljutni a faluból. A települést átmetszi a Budapest – Miskolc vasútvonal. A 3. sz. főút Csincsétől 5 km-re északra, az M3-as autópálya tőle délre, 2 km távolságban található. A Csincsét körülvevő mikrorégiót ÉK – DNY irányban egy természeti-földrajzi nagytáj-határ választja ketté: az Alföld itt találkozik az Észak-Magyarországi-középhegységgel. Tard, Sály, Tibolddaróc, Borsodgeszt, Harsány, valamint Vatta és Bükkábrány még a hegyvidékhez, Emőd, Gelej, Csincse, Mezőnyárád és Mezőnagymihály már az Alföldhöz tartozik. Ez az alföldi terület az Észak-Alföldi hordalékkúp-síkság középtáj; a Borsodi-Zempléni-síkvidék kistáj-csoport és a Borsodi-Mezőség nevű kistájhoz tartozik.
Földtani- és domborzati viszonyok
A pliocénben folytatódott a hegységek kiemelkedése. A negyedkorban a domb- és hegyvidékek több száz métert emelkedtek, míg a megye déli területei tovább süllyedtek. A magasságkülönbség növekedésével megélénkült a folyóvizi erózió felszinformáló tevékenysége. A középhegységek felől érkező folyók a pleisztocénben (jégkorszak) terjedelmes, egymáshoz kapcsolódó hordalékkúpokat építettek. A hordalékkúp-övezet Dél-Borsodtól a Szerencs-patak völgyéig terjedt.
A hegy- és dombvidékek előterében képződött hordalékkúp-síkságok enyhén hullámos térszínek (pl.Borsodi-Mezőség), a hegyvidék felől lefutó folyók és patakok, futóhomokformákkal és antropogén eredetű tavakkal (Mályí- és Nyéki-tórendszer). A hordalékkúpok a pleisztocén végéig az ártéri övezetben is folytatódtak, de a tájon megjelenő Tisza ezeket letarolta. A Borsodi-Mezőség felszinén mindenütt felső pleisztocén kori homok és lösziszap található. Emőd környékén folyóvizi kavics is előfordul. A kb.10 000 éve tartó jelenkorban a természeti folyamatok hatásai mellett az ember is tájformáló tényezőként jelent meg.
Ásványkincsek tekintetében Bükkábrány környékén lignittelepek alakultak ki. A dél-borsodi kőolaj- és földgázmező készletek mára kimerültek, kitermelésük az 1950/70-es években is csak lokális jelentőségű volt. A Borsodi-Mezőség déli részén jelentős az agyag-, kavics- és homokbányászat.
Csincse tengerszint feletti magassága 110-120 méter
Talajadottságok
Éghajlati jellemzők
Szélirányát az ÉK-i, a DNY-i és a D-i szél jellemzi, szinte egyenlő arányban. A közeli Bükk áramlata eső után olykor hűvös éghajlatot áraszt, mert erős szeleinek nincs ellenállása a síkságon. Bevált időjóslásként mondják: „Ha a Bükk felett borul, akkor esni fog, de ha a Tiszánál borul, akkor kiderül”.
Ezek az éghajlati jellemzők a rövid tenyészidejű, szárazságtűrő, igénytelen növények termesztésének kedveznek.